Sigurnost na Internetu

Projekt se izvodi u četiri faze:

• anonimno anketiranje učenika
  • prikupljanje i obrada rezultata
  • izrada plakata
  • profesionalno informiranje učenika i njihovih roditelja o zaštiti i sigurnosti na Internetu

U projektu sudjeluju učenici viših razreda osnovne škole (5. - 8.).

Neke od aktivnosti projekta su:

• istražiti među učenicima koliko često surfaju Internetom te koje sadržaje posjećuju,
  • saznati je li im pristup Internetu vremenski ograničen od strane roditelja,
  • saznati koliko su svjesni opasnosti na koje mogu naići svakodnevnim spajanjem na Internet,
  • saznati znaju li koristiti razne antivirusne programe za zaštitu računala,
  • saznati kome će se obratiti u slučaju neugodnih iskustava itd.

Ciljevi projekta su:

• potaknuti učenike da sigurno i s oprezom koriste računalo
  • upoznati učenike sa mogućnostima Interneta
  • objasniti korištenje sigurnosnih alata (antivirusni programi, firewall)
  • demonstrirati postavljanje zaštite privatnosti na Facebook profilu
  • objasniti roditeljima postavljanje roditeljske zaštite na računalu

Voditelji projekta: pedagog Alen Turjak, prof. i  Ivan Žunac, prof.

Aktivnosti - OŽUJAK 2011.

SIGURNOST DJECE NA INTERNETU

1. ožujka 2011. u sklopu projekta održano je predavanje na temu "Sigurnost djece na Internetu". Predavanju su nazočili roditelji učenika razredne nastave.

7. ožujka 2011. u sklopu projekta održano je predavanje na istu temu za roditelje učenika predmetne nastave.

Materijale korištene na predavanjima možete preuzeti sa CARNetovih stranica:

Materijali sa stranica Nacionalnog središta za računalnu sigurnost (Nacionalni CERT):

Materijali sa stranice Sigurnost djece na Internetu:

Materijali na stranici Tehničkog veleučilišta Zagreb:

Materijali na stranici Centra za nestalu i zlostavljanu djecu:

• Program SINI (Sigurni na internetu) - služi za filtriranje i blokiranje sadržaja s interneta te blokiranje nezaštićenih pretraživača.

ANKETA

U sklopu projekta učenici su anonimno odgovarali na 21 pitanje postavljeno u anketi. Anketu u PDF formatu možete preuzeti ovdje.

O anketi:

• 21 pitanje
  • razredni odjeli:
    5.a – 21      6.a – 21      7.a – 16      8.a – 18
    5.b – 11      6.b – 9       7.b – 7        8.b – 6
  • ukupan broj anketiranih učenika: 109
  • djevojčica: 50, dječaka: 59
  • dob učenika: 11 – 15 godina

REZULTATE ANKETE PREUZMITE OVDJE.

17. svibnja 2011.

Realiziran projekt Sigurnost na Internetu

Danas je završnim predavanjem za učenike predmetne nastave realiziran projekt Sigurnost na Internetu. Ovim projektom željeli smo istražiti među učenicima koliko često surfaju Internetom te koje sadržaje posjećuju, saznati je li im pristup Internetu vremenski ograničen od strane roditelja, saznati koliko su svjesni opasnosti na koje mogu naići svakodnevnim spajanjem na Internet, te kome će se obratiti u slučaju neugodnih iskustava itd. Projektom smo, također, upoznali učenike sa raznim mogućnostima Interneta, objašnjeno im je korištenje sigurnosnih alata (antivirusni programi, firewall), te postavljanje zaštite privatnosti na Facebook profilima.

Tijekom trajanja projekta održana su i dva predavanja za roditelje učenika razredne i predmetne nastave. Cilj tih predavanja bio je potaknuti roditelje da razgovaraju sa svojom djecom o njihovim navikama što se tiče korištenja računala. Roditelji su, između ostalog, upoznati s programima za antivirusnu zaštitu, roditeljsku zaštitu, te načinima zaštite privatnosti na najpopularnijoj društvenoj mreži Facebook.

« Svibanj 2024 »