Sretan Uskrs, Hristos vaskrse! - 24. 4. 2022.

Autor: Alen Turjak, 24. 4. 2022.

Dragi učenici i poštovani roditelji,

svim pripadnicima pravoslane vjeroispovjesti želimo sretan i blagoslovljen Uskrs - Hristos vaskrse! Ispunite svoja srca mirom i dobrotom, a svima želimo puno sreće i zdravlja!

Više o Uskrsu saznajte klikom na "više".

Više o Uskrsu (izvor: https://hr.hiloved.com/srpski-pravoslavni-uskrs/):

Kao i sa svim zemljama koje slave Uskrs, Srbija ima svoje tradicije za odmor, uključujući post, bojanje jaja, molitvu i trošenje vremena s obitelji i prijateljima. Uskrs je oprezan, ali radosni praznik, označavajući dan kada su pravoslavni Srbi vjerovali da je Isus uskrsnuo, u doba godine kada proljeće izlazi, donoseći teme ponovnog rođenja i obnove na svjetlo.

Brzi
Četrdesetdnevni L enten fast za Srbe i druge pravoslavne kršćane je stroga.

Dok su zapadni kršćani, za koje nedjeljom izuzeti, brzo za samo 40 dana, pravoslavni kršćani također brzo na šest nedjelja tijekom korizme. Brz je značajan da pripremi kršćane za zajedništvo Uskrsne nedjelje i da pročisti njihova tijela i umove.

Srpski pravoslavni brzi zahtijeva da promatrač eliminira nekoliko glavnih namirnica iz njihove prehrane: ne samo da se meso zadržavalo tijekom čitavih 46 dana, već i jaja i mliječni proizvodi. No, postoje mnogi herbski korizmi koji su ukusni i dovoljno ispunjeni kako bi se eliminirali osjećaji lišenja, kao što su đuveč, vegetarijanska sarma i pasulj.

Jaja
Bake, majke i kćeri tradicionalno se okupljaju na Veliki petak kuhati i bojiti jaja; preostali članovi obitelji se pridružuju nakon toga kako bi pomogli ukrašavanju. Uobičajeni srpski način obojenja i ukrašavanja jaja je korištenje luk i cvijeće.

Jaja se kuhaju u loncu vode i luka od luka, a prije dodavanja u lonac stavljaju se cvjetovi na ljuske; jaja se stavljaju u čarapu i zatim se stave u lonac. Rezultat je prekrasna cvjetna silueta na smeđoj ili purpurnoj ljusci. To traži puno vremena i truda, tako da neki ljudi odluče obojiti jaja jednostavnim bojanjem hrane.

Jaja su obično crvena koja simbolizira sreću, radost, ponovno rođenje i Kristovu krv.

Slijedeći službe Uskrsne crkve, obitelji imaju svoje košare s obojenim jajima koje je blagoslovio župnik. Kasnije obitelji razmjenjuju jaja i kažu: " Hristos Voskrese" (Krist je uskrsnuo)! Odgovor je " Voistinu Voskrese" (Doista, on je uskrsnuo)!

Ova jaja ne samo se diviti zbog svoje ljepote, već su i testirana na njihovu snagu. Svaka osoba odabire omiljeno jaje, a potom ga razbija od jaja drugog čovjeka kako bi vidjela čije će ostati neozlijeđeni. Preživjeli jaje (i vlasnik jaja) je prvak, a ova jaja često se razmjenjuju kao darovi prijateljima i članovima obitelji prilikom posjete.

Uskrsna hrana
Prvo i najvažnije, Uskrs je slavlje uskrsnuća Isusa Krista, ali je također i prilika da se brzo brzi s velikom količinom hrane. Tek tada počinju svečanosti. Obitelji imaju svoje omiljena jela, ali tradicionalno, jelo počinje s predjelima dimljenog mesa i sira, avjarom (pržena poskasta paprika), kuhana jaja i crno vino.

Zatim je večera položena na stol s najfinijim ručno kukičanim stolnjakom, porculanskom, kristalnom i srebrnom, te sa svijećnjakom od tri svijeće koje predstavljaju Presveto Trojstvo.

Obrok obično počinje od juhe od pileća juha ili chorbe od janjetina ( južno od juhe od povrća), nakon čega slijedi pecivo janje. Mnoge srpske pravoslavne crkve imaju zajedničku pljuvdu u kojoj svaka obitelj ima kuhana proljetna janjetina.

Ponuda hrane zaobljena je mesnim sarmom , brojnim salatama, povrćem, kruhom (sladoledni strudel ponekad napravljen sa starim kajmakom ) i kolače i tortice svih vrsta za desert.

« Travanj 2024 »